Steroids Forum

Anabolic Steroids and Bodybuilding Online Board


Eating Helthy Is Expensive?

Share
avatar
Rulez
VIP
VIP

Posts : 142
Karma : 150
Join date : 2016-01-22

Eating Helthy Is Expensive?

Post by Rulez on Thu Sep 28, 2017 2:55 am

I dont like to hear that excuse...

I just got back from the grocery store and here is my list...
2 Boxes spaghetti noodles
1 jar spaghetti sauce
3 packs Lean Groung Turkey
2 Packs Turkey lunch meat
4 large Pork Chops
1 large pack of Chicken
2 large Salmon filets
2x loaf of whole wheat Bread
8 large sweet potatoes
1 pack plain bagels
1 jar Peanut Butter
2x18 pack of eggs
2 packs bacon
1 gallon of milk
3 boxes of oatmeal
2 packs frozen Veggies
1 bag of apples
1 bag of shredded cheese
1 Cranberry juice (to help the Tbol)

Hrm....that seems about it. Only cost me $74 bucs. Thank god for a preffered card and a keen eye. You got to shop for deals people.

And my roomate who was with me bought nothing but shit food, frozen dinners, cookies and crap and spent well over $100.
avatar
Martyusa

Posts : 14
Karma : 16
Join date : 2016-03-18

Re: Eating Helthy Is Expensive?

Post by Martyusa on Thu Sep 28, 2017 3:47 am

Expensive is eating Name brand healthy. Most people do not realize that the store brand comes from the same plant as the name brand. Not everything is this way of course, but that's why good people in marketing make 6 figures. To make you think that the brand is the best.
avatar
Rulez
VIP
VIP

Posts : 142
Karma : 150
Join date : 2016-01-22

Re: Eating Helthy Is Expensive?

Post by Rulez on Thu Sep 28, 2017 4:40 am

Martyusa wrote:Expensive is eating Name brand healthy. Most people do not realize that the store brand comes from the same plant as the name brand. Not everything is this way of course, but that's why good people in marketing make 6 figures. To make you think that the brand is the best.

Very true. I am mre of a label whore. If two things are alike i compare nutrition facts of both then compare that to the price difference.
avatar
Nitrateman
VIP
VIP

Posts : 66
Karma : 66
Join date : 2016-01-20
Location : Hurricane Alley

Re: Eating Helthy Is Expensive?

Post by Nitrateman on Thu Sep 28, 2017 5:31 am

Yeh, eating right is way expensive...more expensive than the gear, that's for shore.

Your list is pretty good...makes me hungry...the EQ is making me eat everything in site...getting tired of eating the feathers in my pillows and calling it chicken

Nitrateman
avatar
killipso

Posts : 15
Karma : 21
Join date : 2016-02-05

Re: Eating Helthy Is Expensive?

Post by killipso on Thu Sep 28, 2017 6:15 am

LMAO ...

"getting tired of eating the feathers in my pillows and calling it chicken"
avatar
smartwater

Posts : 12
Karma : 20
Join date : 2016-03-20

Re: Eating Helthy Is Expensive?

Post by smartwater on Thu Sep 28, 2017 6:51 am

in London it is lol
avatar
Rulez
VIP
VIP

Posts : 142
Karma : 150
Join date : 2016-01-22

Re: Eating Helthy Is Expensive?

Post by Rulez on Thu Sep 28, 2017 7:33 am

smartwater wrote:in London it is lol

Hahahaha.....sorry bro.

Kosher Fried

Posts : 2
Karma : 2
Join date : 2017-09-28

Re: Eating Helthy Is Expensive?

Post by Kosher Fried on Thu Sep 28, 2017 9:26 am

it costs a LOT for fresh food weekly...6lbs frozen chicken breasts for $11 at Sams, however, is cheap

how long will that grocery trip last you do you suppose?
avatar
mandarb11

Posts : 23
Karma : 23
Join date : 2016-02-05

Re: Eating Helthy Is Expensive?

Post by mandarb11 on Thu Sep 28, 2017 10:04 am

I buy alot in bulk it is way cheaper, for beef I purchase a half a cow every 6 months, I pay $2.49 a pound/Canadian for all the various cuts of meat, Costco for all my other meats and necessary items. I still spend alot but it is much cheaper than buying from most stores that cater to smaller purchases.
avatar
Rulez
VIP
VIP

Posts : 142
Karma : 150
Join date : 2016-01-22

Re: Eating Helthy Is Expensive?

Post by Rulez on Thu Sep 28, 2017 10:55 am

Kosher Fried wrote:it costs a LOT for fresh food weekly...6lbs frozen chicken breasts for $11 at Sams, however, is cheap

how long will that grocery trip last you do you suppose?

2 good weeks. I eat free at work plus i take 2 weight gainer/protein drinks a day so that helps me stretch it.

kanewilliam333

Posts : 8
Karma : 8
Join date : 2017-11-21

Re: Eating Helthy Is Expensive?

Post by kanewilliam333 on Wed Nov 22, 2017 11:17 am

I don't think it much expensive to buy healthy foods. Even if you spend few you can buy some good healthy foods like vegetables.

Sponsored content

Re: Eating Helthy Is Expensive?

Post by Sponsored content


    Current date/time is Sun Dec 17, 2017 4:20 pm